A szegedi BYD-gyár látványterve
A BYD szegedi beruházásán dolgozó munkavállalók megkeresésére jött létre a Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a magyar dolgozók mellett a külföldi munkavállalók érdekeit is képviseli majd – mondta az MTI-nek az érdekvédelmi szervezet alelnöke, Radics Gábor.
Tájékoztatása szerint az MGSZ-t idén februárban 11 alapító taggal, Hajdú Roland vezetésével hozták létre, aki a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) alelnöke és a Makói Gumiipari Szakszervezet helyi vezetője. Az új szervezetben Hajdú Roland tölti be az elnöki posztot.
A bírósági bejegyzési eljárást követően adószámot és bankszámlaszámot kaptak, a bejegyzési folyamat lezárult, így tegnap óta várják a munkavállalók jelentkezését. A szakszervezet nem egyetlen munkáltatóra vagy telephelyre koncentrál, tevékenységét több ipari szereplő – köztük a BYD, a makói Givaudan és más gyártóvállalatok – munkavállalói felé is megnyitja – emelte ki Radics Gábor.
A szakszervezeti vezető hangsúlyozta:
a háromezer forintos havi tagdíj befizetése közvetlenül a tagok saját utalásával történik, így a munkáltató nem kap információt arról, kik a szakszervezet tagjai, ezzel biztosítva az anonimitást.
A jövőbeni kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: fontosnak tartják a munkavédelmi, munkaegészségügyi és környezetvédelmi szabályok érvényesítését, ugyanakkor szerinte a szakszervezeteknek elsősorban saját eszközeikkel kell fellépniük a munkavállalói bérek és szociális feltételek javításáért.

