Most érett be a rezsicsökkentés: térdre rogy az Alföldvíz

Az Alföldvíznél idén már 1,7 milliárd forint lesz a hiány, a tulajdonos önkormányzatok nem vállalják a tőkeemelést. Nem is csoda: a rezsicsökkentés miatt képtelenségnek tűnik rentábilisan működtetni a céget. Most a tejes víziközmű-ágazatra kiterjedő stratégiai megoldást várnak. Mint ismert: az Alföldvíz 131 településen szolgáltat, Csongrád megye nagy részében is, így a térségben Ambrózfalván, Apátfalván, Csanádalbertin, Csanádpalotán, Ferencszálláson, Földeákon, Hódmezővásárhelyen, Királyhegyesen, Kiszomboron, Kövegyen, Kübekházán, Magyarcsanádon, Makón, Maroslelén, Mártélyon, Nagyéren, Nagylakon, Óföldeákon, Pitvaroson és Székkutason.

Az idei évre prognosztizált 1,7 milliárd forintos hiány kezelését önerőből nem tudja megoldani az Alföldvíz Zrt.; a tulajdonos önkormányzatok elutasították a kért tőkeemelést, ezért a cég a tejes víziközmű-ágazatra kiterjedő stratégiai megoldást vár – válaszolt a társaság pénteken az MTI megkeresésére. Hangsúlyozták azt is, hogy a tulajdonosi tőkeemelés elmaradása ellenére a munkabéreket, a beszállítókat, a számlákat és az adókat is ki tudja fizetni a cég.

Az Alföldvíz Zrt. az önkormányzatoknak múlt december közepén eljuttatott levelében azt írta, a béremelések és az áram árának növekedése miatt 1,186 milliárd forinttal 1,713 milliárd forintra nőhet a veszteség 2020-ra, ezért tőkeemelést kértek. Az Alföldvíz Zrt. köztulajdonban álló, közfeladatot ellátó szolgáltató, mely gazdasági helyzetéről köteles tájékoztatni a tulajdonosait. Így járt el, amikor tőkeemelési kéréssel fordult a tulajdonos önkormányzatok felé – közölték. (A Zrt.-nek 130 önkormányzat a részvényese, az állami tulajdonrész 28 százalékos.)

Az önkormányzatok nem adtak pénzt – külső megoldás kell

Az önkormányzatok elutasító válasza azt jelenti, hogy a hiány kezeléséhez „külső beavatkozás szükséges, ami lehet jogszabályi változás vagy a tejes hazai víziközmű-ágazatra kiterjedt stratégiai megoldás bevezetése” – írták.

Hangsúlyozzák: az ivóvízellátás biztonsága és minősége nincs veszélyben, a társaság valamennyi feladatát el tudja látni. „A szolgáltatás folyamatosságát nem veszélyezteti a megoldás megszületéséig tartó időszak sem.”

A rezsicsökkentés miatt kerültek bajba?

A vízszolgáltató dolgozói tavaly már a miniszterelnök irodájánál is tüntettek a cég helyzete (és az emiatt elmaradó béremelések) miatt. Egy szakszervezeti vezető szerint a vízdíjakat törvénysértő módon állapítják meg rezsicsökkentés miatt, ezért nem érvényesül a megtérülés elve, főként ezért került bajba az Alföldvíz.

2017 nyarán egyébként már úgy tűnt, a társaság többségi állami tulajdonba kerül, ám az akkori, június végi közgyűlésen az állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. visszavonta 1 milliárd 700 millió forintos tőkeemelési szándékát.

Már a biztonságos ívóvízellátást és szennyvízelvezetést látják veszélyben

 

A víziközmű ágazatban működő jó néhány önkormányzati cég csődközeli helyzetére, az itt dolgozók rossz bérhelyzetére hívta fel a figyelmet a független, szakszervezeteket tömörítő Országos Víziközmű Ágazati Szövetség (OVÁK) pénteken. Petícióban fordultak a kormányhoz egy komplex fejlesztési csomag kidolgozása érdekében. Szerintük a felhalmozódott problémák már a biztonságos ívóvízellátást és szennyvízelvezetést veszélyeztetik.

 

Kecskés Károly, az OVÁK koordinációs szóvivője, aki egyben a Fővárosi Vízművek Zrt. munkahelyi szakszervezetének elnöke, elmondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök közreműködését kérik abban, hogy a kormány lehetőségeihez mérten tárgyaljon olyan fejlesztési csomagról, amely megoldást jelentene az önkormányzati tulajdonban lévő víziközmű szolgáltatók működési nehézségeinek megoldására, a szükséges és jelentős béremelésre, a munkaerő megtartására, valamint a szolgáltatások biztonságos üzemeltetési feltételeinek hosszú távú biztosítására.

 

A sajtótájékoztatót követően a szövetség képviselői átadták az erről szóló petíciót a Miniszterelnökség képviselőinek a Karmelita kolostornál. A szövetség szerint a közművezeték-adó azonnali felfüggesztése, valamint az áfa mértékének azonnali csökkentése változatlan fogyasztói ár mellett érdemi előrelépést tenne lehetővé az ágazatban elmaradt bérfejlesztésekkel kapcsolatosan és segítené a hálózati rekonstrukciókat is.

(Privátbankár.hu, MTI)

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

Nincs ultrahang a makói sürgősségi osztályon hétvégén

A szerdai testületi ülésen a Fidesz és DK kampánybeszédeket is hallhattunk a napirend előtti felszólalások alkalmával, azonban Gáspár Sándor egy lényegesebb helyi témára hívta fel a figyelmet. Jelesül: a makói sürgősségin nem tudnak ultrahangot csinálni hétvégén.

Tovább »

A nap idézete

76 éve született Andorai Péter, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink