[ad 1]
1810 körül ültették a Juhász Gyula-emlékfát a Megyeház utcán; kora és kultúrtörténeti jelentősége miatt 1970-ben védetté nyilvánították. Napjainkra a téren megkopott a márványtábla felirata és a fa környezete is méltatlan állapotba került. Zeitler Ádám (Jobbik) önkormányzati képviselő parkosítást javasol, amelynek felmerülő költségeit képviselői alapjából fedezné.
Juhász Gyula előszeretettel pihent meg a kocsányos tölgy árnyéka alatt a Megyeház utcán, innen kapta nevét az emlékfa, melynek tövében egy márványtábla örökíti meg ezt a történetet, az ültetés és a védetté nyilvánítás időpontját, illetve a fa fajtáját. Törzsének kerülete 4,63 méter, magassága 30-40 méter, koronája 25 méter átmérőjű, értéke 5,79 millió forint.
A fa környéke korához és jelentőségéhez mérten méltatlan állapotú, ezért Zeitler Ádám írásbeli javaslatban kéri, hogy újítsák fel az emlékkövet, a tavaszi munkák kezdetével végezzenek el parkosítást és helyezzenek ki padokat. A költségek fedezésére felajánlja képviselő alapjának szükséges részét.
Mit keresett Juhász Gyula Makón?
Juhász Gyula 1913-17 között tanított Makón a jelenlegi József Attila Gimnáziumban, ez idő alatt lakott a városban. Az alábbi kép a már nem álló Hollósy Kornélia Színház előtt készült 1924. szeptember 18-án, amikor egy felvonásban színre vitték ,,Szép csöndesen” című művét, valamint az est elé a költő prológust is írt.
Első sor: Juhász Gyula, Móra Ferenc, Réti Ödön
Hátsó sor: Espersit János, József Attila, Károlyi Lajos, Vertán Endre
(www.sulinet.hu)
[ad 2]