A nap témája: Az EU szerint mélyebb gazdasági recesszió várható

Az Európai Unió gazdasága a gyors és átfogó uniós és tagállami reagálás ellenére idén mély recesszióba süllyed a koronavírus okozta járvány miatt, és mivel a rendkívüli intézkedések feloldása a vártnál visszafogottabb, a válság a vártnál erőteljesebb hatást fog gyakorolni a gazdasági tevékenységre – közölte az Európai Bizottság a kedden közzétett nyári időközi gazdasági előrejelzésében.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos a prognózist ismertetve elmondta: az előrejelzés szerint az euróövezet gazdasága

  • a tavasszal becsült, rekordmértékű 7,75 százalékhoz képest
  • idén 8,7 százalékkal fog zsugorodni, majd
  • 2021-ben várhatóan a korábban jelzett 6,5 százalék helyett
  • 6,1 százalékos növekedési pályára áll.

Az unió egészét tekintve a gazdasági teljesítmény

  • 2020-ban a tavaszi, 7,5 százalékos előrejelzéshez képest jobban,
  • 8,3 százalékkal csökken,
  • 2021-ben pedig a korábban becsült 6 százalék helyett
  • megközelítőleg 5,8 százalékkal tud majd bővülni.

A helyreállítás az év második felében várhatóan lendületet kap, noha a világjárvány hatásának mértéke és a helyreállítás erőssége tekintetében a tagállamok közti különbségek a tavaszi várakozásoknál markánsabbak lesznek. A 2020-as termelés visszaesése és a 2021-es fellendülés erőssége nagy eltéréseket fog mutatni.

Az uniós biztos közölte, noha a világjárvány és az esetlegesen szükséges jövőbeni korlátozások nagyságrendje és időtartama lényegében továbbra sem ismert, az előrejelzés a járvány megfékezésére irányuló intézkedések további enyhülését feltételezi, és nem számol a fertőzés második hullámával.

Szavai szerint jelentős a kockázata annak, hogy a munkaerőpiac a vártnál tartósabb kárt szenved, és a likviditási nehézségek számos vállalkozás számára fizetőképességi problémákhoz vezethetnek. A pénzügyi piacok stabilitását szintén kockázatok jellemzik, és fennáll annak a veszélye is, hogy a tagállamok elmulasztják a nemzeti szakpolitikai válaszintézkedések megfelelő összehangolását.

Magyarországra vonatkozóan a prognózis szerint a

  • GDP idén 7 százalékkal csökken
  • a tavalyi 4,7 százalékos növekedés után,
  • míg 2021-ben 6 százalékos gazdasági növekedés várható.
  • Az infláció várhatóan 3,5 százalék lesz, hasonlóan a 2019-es értékekhez,
  • jövőre viszont 2,8 százalékot vetít előre az uniós bizottság.

A prognózisban rámutattak, hogy

Magyarországon a járvány terjedését korlátozó, március közepén bevezetett intézkedések csak kisebb hatást gyakoroltak a gazdasági mutatókra az idei első negyedévben, amikor is a magyar GDP 0,4 százalékkal csökkent.

A mutatók szerint a gazdasági aktivitás áprilisban érte el a mélypontját, a helyreállás üteme azonban várhatóan egyenlőtlen lesz az ágazatok között az év hátralévő részében.

(MTI nyomán)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

Főorvos lett Dr. Czirók Gábor

Szerdán a hódmezővásárhelyi Fekete Sas Kávéház különtermében rendezte meg a Hódmezővásárhelyi – Makói Egészségügyi Ellátó Központ hagyományos Erzsébet-napi Tudományos ülését. Itt főorvosi és adjunktusi kinevezéseket adtak át, valamint tudományos előadásokat tartottak.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink