A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Szűcs Tamás szerint a hatalmi gőg és a társadalmi párbeszéd hiánya határozza meg a kormány oktatáspolitikáját. A szakszervezet vezetője a „Szabad Oktatást!” elnevezésű rendezvény záró eseményén úgy fogalmazott, hogy a parlamenti henger átmegy mindenen, a szakma véleményére pedig egyáltalán nem kíváncsi a kormányzat.
Szombat délután demonstrációt tartottak a pedagógusok, amelyen több ezren vettek részt. A tüntetést a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szervezte, de több civil szervezet is csatlakozott a tiltakozás mellé. A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsanna elmondta, hogy téved, aki azt hiszi csak a bérek miatt vonultak utcára. Kiemelte, hogy elvették a jogot a szülőtől és az óvónőtől, hogy eldöntsék, iskolaérett-e a gyerek, ehelyett egy hivatal dönt, a diákok még mindig túlterheltek, nagy gond a pedagógushiány.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szombaton petíciókat adott át a minisztériumok képviselőinek, amelyekben többek között 2020. január 1-jétől egyszeri 30 százalékos béremelést, a heti óraszám fokozatos 22 órára való csökkentését, a rugalmas iskolakezdés lehetőségének visszaállítását, illetve a szakképzési törvény bevezetésének egy évvel való elhalasztását és újratárgyalását követelik. Ha a pedagógusok követeléseit nem teljesíti a kormányzat,
akkor januárban a sztrájk következhet.
A PDSZ elnöke, Szűcs Tamás szombaton lényegretörően csak annyit mondott, hogy itt az ideje annak, hogy a pedagógusok erőt tudjanak felmutatni.
„Lehet, hogy utoljára állok itt. Ha nem történik akció, hogy megszólítsuk az embereket, akkor az egész szart sem ért.”
Szűcs Tamás a vasárnapi Kossuth téri rendezvényen is részt vett, ahol úgy fogalmazott, hogy a kézi vezérlés, a központosítás, a hatalmi gőg és a társadalmi párbeszéd hiánya határozza meg az oktatáspolitikát. Véleménye szerint a „parlamenti henger átmegy mindenen”, élőben szemléltetve, hogyan nem szabad oktatást és országot irányítani.
„Legutóbb a szakképzési törvény példázta mindezt, így ismét nem maradt más lehetőség a tiltakozáson kívül.”
Kiemelte, hogy szükség esetén a szakszervezet új módszerekhez is folyamodhat, így akár
a polgári engedetlenségig is elmegy.
A PDSZ elnöke szerint a közösségi médián keresztül új aktivizmus épül, úgy véli az erő és az összefogás felmutatására megvannak a technikák.
A Szabad Oktatást! péntektől vasárnapig tartották érdekvédő szervezetek. A vasárnap esti záró eseményen néhány tucatnyian vettek részt.
(alfahir.hu, fotó: Béli Balázs/Alfahír)