A nap témája: Egy EU-s felmérés szerint az iskolák közel felében már matektanár sincs

Magyarországon a pedagógus-ellátottságra egyszerre jellemző a hiány és a pazarlás az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete által kezdeményezett, a T-TUDOK oktatáskutató cég által végzett kutatás szerint, amelynek eredményeit a HVG mutatta be.

A kutatásban megkérdezett intézményvezetők válaszai alapján az iskolák 43 százalékában nincs elég matematikatanár, egyharmadában nincs elég szakmai tanár, természettudományos tanár vagy tanító, egynegyedében pedig nincs elég informatika- és idegennyelv-tanár. Továbbá, az iskolák több mint felében nincs iskolapszichológus, ifjúság és családvédelmi felelős és szociálpedagógus. A pedagógusok túlterheltsége részben ennek a következménye: az online felmérés szerint – a közlekedési időt nem számolva és a 45 perces tanórákat 60 percre kerekítve – a tanárok heti terhelése átlagosan 42,48 óra, amelyből csak 27 óra a tanórai oktatás.

A kutatás szerint a tanárhiány kezelésére sok esetben gyakornokokat, pályakezdőket is bedobnak a mély vízbe, gyakori, hogy a pedagógiai asszisztens lép be tanár helyett, mert sokszor a szaktanárok is más órákon helyettesítenek. Ezek a megoldások a felmérés szerint azonban a kedvezőbb körülmények közé tartoznak, szegényebb régiókban már ezek sem állnak rendelkezésre, annyi a betöltetlen állás.

Míg átlagosan az intézmények több mint felében (55%), addig a hátrányos helyzetű iskolák háromnegyedében van betöltetlen álláshely. A hátrányos helyzetű régiókban az országos átlagnál (30%) jóval nagyobb, negyven százalék feletti fluktuációt találunk. A pedagógusképzésben végzettek csak alig valamivel több mint harmada (37%-a) helyezkedett el a diploma után a szakmában. Nem növeli a pedagóguspálya vonzerejét, hogy a szférában dolgozók bére Magyarországon jóval alatta marad a diplomások bérének (66 százaléka, míg az OECD-átlag 90%). Ugyanakkor az EU-ban itthon kell a leghosszabb ideig tanítania ahhoz, hogy elérje a csúcsot a fizetésében (40 évet, miközben az EU21-átlag 25 év), derült ki a kutatásból. 2020-ban már több mint 10%-kal elmaradtak a pedagóguskeresetek az átlagkeresettől.

A felmérés megállapítása szerint a sok kisméretű iskolából álló iskolahálózat, a nagy mennyiségű tananyag és a sok tantárgy miatt az oktatási rendszer pazarló. Magyarországon minden második általános iskola a 150 gyereklétszám alatti kategóriába esik.

A kutatást végző intézet szerint a hatékony és eredményes oktatási rendszer kialakításához

  • biztosítani kell a megfelelő színvonalon és mennyiségben a pedagógusokat, amihez drasztikusan meg kell emelni a béreket,
  • hatékonyabb iskolahálózati ellátottságra van szükség,
  • és helyre kell állítani a pedagógusszakma presztízsét a minőségi pedagógusképzés és a szakmai autonómia biztosításával.

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

Épül Makó új bölcsődéje

Új, két csoportszobás, 24 férőhelyes bölcsődét épít uniós támogatással a görögkatolikus egyház Makón – hangzott el a héten sajtótájékoztatón.

Tovább »

A nap idézete

77 éve született Kishonti Ildikó (született: Schnur Ildikó) magyar színésznő.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink

Elkezdődött az ajánlásgyűjtés

Tegnap, április 20-án, szombaton kezdődött az európai parlamenti, helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választás kampányidőszaka. A jelöltek és jelölő szervezetek megkezdhetik az ajánlások gyűjtését.

Tovább olvasom »