Az adventi várakozás veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem

[ad 1]

A díszes karácsonyi gyertyák és a könnyen meggyulladó ünnepi dekorációk miatt az ünnepi időszakban gyakoribb a lakástüzek száma. A katasztrófavédelem bemutatóinak és a rendszeres lakosságtájékoztatásnak köszönhetően az utóbbi évek statisztikai adatai azt mutatják, hogy évről évre körülbelül tíz százalékkal csökken az ilyen balesetek száma. 

Advent és karácsony idején jellemzően két fő veszélyforrásról kell említést tenni. Az egyik az otthon használt gyertyák, mécsesek és a karácsonyfadíszek jelentette kockázat. Országosan évente mintegy harminc esetben riasztják a tűzoltókat adventi koszorú okozta tűzesethez.

Az ilyenkor keletkező lakástüzeket leggyakrabban az okozza, hogy az emberek az égő mécseseket vagy gyertyákat gyúlékony anyag közelében helyezik el, a lángok pedig könnyen belekapnak a különböző textíliákba, majd azok a függönyön, asztalterítőn keresztül átterjednek a lakás más helyiségeire. Ráadásul, ahogy telnek a napok, az egyre inkább kiszáradó fenyő mind könnyebben fog tüzet.

A gyertyákkal díszített adventi koszorúkat és házikókat ne tegyük közvetlenül az asztalterítőre, helyezzünk alá nem éghető alátétet, ami megakadályozza a tűz továbbterjedését. Ugyancsak fontos, hogy úgy válasszuk meg ezen ünnepi kellékek helyét, hogy ne legyen semmi éghető anyag a közelükben. Egy függönyhöz közel elhelyezett adventi koszorú könnyen komoly lakástüzet okozhat. Az égő gyertyákat soha ne hagyjuk magukra.

Másik fő veszélyforrás az elektromos égősorok, dekorációs világítások használata. A meghibásodott, nem ritkán bizonytalan eredetű fényfüzérek használata veszélyeket rejthet. Aki elektromos ünnepi dekorációval díszíti fel otthonát, húzza ki azokat az áramforrásból, mielőtt elmenne otthonról, ezzel is megelőzve egy esetleges lakástűz kialakulását.

A biztonság érdekében fontos, hogy a téli szünidőben ne hagyjuk a kisgyermekeket felnőtt felügyelete nélkül. A tűzgyújtásra alkalmas eszközöket zárjuk el gyermekeinktől, mert előfordulhat, hogy nem kellő körültekintéssel igyekeznek csillagszórót, vagy gyertyát gyújtani, a próbálkozásnak pedig tragikus következményei is lehetnek.

Ha már megtörtént a baj, nagyon fontos, hogy a keletkezett tüzek oltása előtt áramtalanítsuk a környező elektromos berendezéseket, a szobát, vagy akár az egész lakást, így további baleseteket kerülhetünk el.

Minden esetben – még akkor is, ha sikerült a tüzet eloltani – bejelentést kell tenni a 105-ös vagy a 112-es segélyhívószámon!

A másik említendő veszélyforrás a téli időjárással és a csapadékkal függ össze, hiszen a havas, jeges, síkos utakon és járdákon gyakoribbak a balesetek. Ezek többsége kis odafigyeléssel, a járdák megtisztításával, de főként az időjárási körülmények figyelembevételével könnyen megelőzhető.

Kérünk mindenkit, hogy kövesse figyelemmel a hatóságok felhívásait és az időjárási előrejelzéseket! Mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak az utak állapotáról!

(Csongrád Megyei Katasztrófavédelem, fotó: illusztráció)

[ad 2]

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

A nap idézete

76 éve született Andorai Péter, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink