Az elmúlt évben tapasztalt tömeges méhpusztulás okait kutatja a Nébih

Az Agrárminisztérium által elrendelt vizsgálat részeként a szakemberek egy éve gyűjtik az adatokat az érintett méhészetektől és a közelükben lévő növénytermesztőktől – hangzott el az M1 Magyar gazda című műsorában.

Minden károsodást szenvedett méhészetnek a röpkörzetén – ez egy három kilométeres sugarú kör – az érintett vagy szóba jöhető mezőgazdasági tábláknak a növényvédelmi adatát bekérték a gazdáktól. Ez 12 ezer gazdának több mint 30 ezer tábláját érinti.

Az adatokat az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi

Ezeket az adatokat most az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi, mely egy statisztikai elemzés. A végén meglátjuk, hogy elsősorban növényvédő szer kombinációkban találunk-e olyat, ami újra és újra előfordul, és indokot ad arra, hogy itt már a biológiai vizsgálatokat is elvégezzük, hogy valóban szerepe lehetett a méhmérgezéseknél – mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság igazgatója.

A növényvédő szerek vizsgálata mellett a hatóságok az időjárás hatásairól, az alkalmazott fajtákról, az ahhoz kapcsolódó technológiákról és a méhtartás körülményeiről is gyűjtöttek adatokat.

Tavaly nagyságrendekkel volt nagyobb a méhhullás

A szakemberek szerint minden évben tapasztalható méhhullás, de tavaly kirívóan több esetet jelentettek.

Az idei évben 62 méhész jelentette be vagy a Nébih zöldszámán vagy a kormányhivatalnál, hogy a méhállományában károsodás történt, vélhetően mérgezés. Akkor elkezdődtek az egyedi vizsgálatok. Ebből egyelőre két esetben tudtuk azt mondani, hogy lehetséges, hogy van összefüggés – magyarázta Jordán László.

(hirado.hu nyomán)

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink

Mindannyian tehetünk környezetünk védelméért

Az egészségtelen levegőminőség évente több mint 7 millió korai halálesetet okoz világszerte. Emellett a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak az extrém időjárási események, amelyek számos emberi életet oltanak ki – hívja fel a figyelmet oldalán Leitner Szilárd.

Tovább olvasom »