Az egykori fideszes képviselő, Domokos László ÁSZ elnök vezetésével bő egy hónappal a választások után, a „közélet befolyásolása” miatt vizsgál több ezer civil szervezetet a Számvevőszék. Makón a Mucsi Tamás által vezetett Fiatalokért Gyermek-és Ifjúsági Egyesület számíthat ellenőrzésre. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsértőnek tartja a folyamatot, szerintük elérheti a tízezret is az érintett civil szervezetek száma.
Miután az Európai Bíróság elkaszálta azt a törvényt, amely külföldről finanszírozott szervezetnek bélyegzett bizonyos civil szerveződéseket, a kormánypártok „a közélet befolyásolására alkalmas” civil szervezetekre fazonírozták át a jogszabályt. Ennek nyomán új szereplőként az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kapott ellenőrzési jogosítványokat – írja a Szabad Európa.
A Transparency International Magyarország (TI) közölte: ez egyértelmű jele annak, hogy a magyar állam továbbra sem tett le az egyebek mellett a jogállami normákat szisztematikusan lebontó és a rendszerszintű korrupció kiépülését támogató, kormánnyal szemben kritikus civil szervezetek vegzálásáról.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsértőnek tartja a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetekkel kapcsolatos jogszabályt és már tavaly decemberben megtámadtát az Alkotmánybíróságon. Szabó Máté, a TASZ igazgatója felhívta rá a figyelmet, az ÁSZ alapvetően az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, amelynek nem lenne szabad a közpénzekkel nem gazdálkodó civil szervezetek ellenőrzésével foglalkoznia. A törvényes működés ellenőrzésére és felügyeletére ott van az ügyészség és a bíróság.
Az ÁSZ Szabad Európának küldött válaszában arra hivatkozva látta indokoltnak a vizsgálatot, hogy mivel a civil szervezetek szerteágazó munkájuk során a társadalom szinte minden csoportjával kapcsolatba kerülnek, így az ÁSZ szerint, a közvéleményre és a közéletre is befolyásuk van.
Makón, Mucsi Tamás arról számolt be: az általa vezetett Fiatalokért Gyermek-és Ifjúsági Egyesület megalakulása óta a fiatalokért dolgozik. Politikai tevékenységet sosem folytatott, az ÁSZ azonban szükségét látta, hogy ellenőrizze a szebb időket is látott civil egyesületet. Ezt 2012-ben hozták létre, hogy szabadidős tevékenységet szervezzenek a makói és kistérségi fiataloknak. 2014-ben egy pályázatnak köszönhetően a régi Medicor klubból átköltözhettek a megújult ,,patyolat mosoda” helyére. Azóta a Makói Közösségi Klub és vele együtt a FIGYI Egyesület folyamatosan politikai támadások áldozata. Az elmúlt napokban összekészítették azt a több száz oldalas dokumentációt, melyet kértek tőlük.
,,A lelkiismeretünk tiszta. Ma is civileknek biztosít a közösségi klub teret a hasznos szabadidő eltöltéséhez. Voltak karitatív akcióink, szerveztünk Flash-mobokat, megcsináltuk Makó máig egyetlen zenei fesztiválját.”
– fogalmazott a politikai életben egyébként DK-s önkormányzati képviselő.