Június 4-én tagadták a makói tüdőgondozó „szünetelését”, de június 6. óta már nincs fent a telefonszáma

Furcsa módon a kormánysajtóban, a Délmagyarországban jelent meg először, hogy gondok vannak a makói tüdőgyógyászati szakrendelő működésével. Bár a kórház vezetése először tagadta, de azóta nyilvánvalóvá vált, hogy „szünetel” a rendelés.

A Délmagyarország június 4-i cikke szerint a Hódmezővásárhelyi-Makói Egészségügyi Ellátó Központ közölte, semmilyen formában nem tervezi a makói intézményében működő tüdőgondozó megszüntetését. Az ellátás jelenleg is zavartalanul folyik, és ez a jövőben is biztosított lesz. A szükséges szakorvosi és szakdolgozói háttér maradéktalanul rendelkezésre áll az intézményben, így a betegek folyamatos, magas színvonalú ellátása garantált.

Ehhez képest a kórház honlapjára feltöltött PDF címében az olvasható, hogy június 6-án kerültek fel a makói szakrendelés időpontjai és az időpontfoglaláshoz szükséges telefonszámok:

https://www.csmekhm.hu/data/source/jir/rendelesi_idok-kezeloorvossal_mako20250606_honlapra.pdf

A dokumentumban keresve pedig nem találjuk a tüdőgyógyászati szakrendelés és a tüdőszűrés telefonszámát. Magyarul vélhetően 2 nap telt el aközött, hogy nincs baj a rendeléssel és, hogy már nincs fent a telefonszám a kórház oldalán. A fotónkat csütörtökön készítettük, itt azt írják, 2025. június 23-tól a pulmonológia átmenetileg szünetel.

A kórház tárhelyén egyébként megtalálható az előző rendelés, ebben még szerepel ez a két sor:

A kórház vezetése egyébként közzétett egy álláshirdetést, – ha minden igaz május 24-én, – amelyben tüdőgyógyász szakorvost keresnek. A pályázat benyújtásának határideje június 16. volt, a munkakör betölthetőségének legkorábbi időpontja június 24., de értelemszerűen nem sikerült betölteni az álláshelyet.

Diósszilágyi Sámuel területe volt

A tüdőgyógyászat „szünetelése” azért is különösen fájó, mert a kórház névadójának, Diósszilágyi Sámuelnek a kiemelt területe volt. Az ő kórházigazgatása alatt a tüdőbetegségek terjedése miatt 1940-ben tüdőbeteg otthont hoztak létre, majd szükségessé vált tüdő osztály kialakítása is 1946-ban 64 ággyal, melyet 1949-ben 120-ra bővítettek.

Mivel a tüdőbaj egyre szedte áldozatait, Diósszilágyi Sámuel figyelme hosszú időn át ennek gyógyítására összpontosult. Gyógymódja a légmell-kezelés volt, melynek technikai kivitelezését a szintén makói születésű Szakáts Gábor végezte – olvasható a kórház honlapján.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink