Első fokon öt év fegyházbüntetésre ítélte a Szegedi Törvényszék F. J.-t, a vásárhelyi Fidelitas egykori alelnökét, aki az ítélet szerint jelentős mennyiségű marihuánát termesztett egy ismerőse tanyáján – számolt be róla a Hódpress.
A vádirat szerint 2021 tavaszán a növénytermesztéshez szükséges ismeretekkel rendelkező, mezőgazdasági őstermelőként dolgozó F. J. megállapodott az alacsony jövedelmű, idős korban lévő N. I. J.-vel és N. I. J.-vel, hogy a tulajdonukban álló, hódmezővásárhelyi ingatlan területén – a tanyafelújításhoz szükséges pénz előteremtése érdekében – kábítószert termesztenek. A megállapodás alapján a kifejlett növényekről származó kábítószert F. J. értékesítette volna.
A vádlottak a tanya egyik oldalán, valamint az épület mögött két ültetvényt alakítottak ki. A beérett növényeket F. J. és N. I. J. a tanya padlásán, illetve az udvaron kifeszített kötelekre rögzítve szárították. A kiszáradt virágokat és növényi törmeléket edényekbe gyűjtötték, majd arra vártak, hogy F. J. a pénz kifizetését követően elszállítsa és értékesítse azokat.
Még 2021. július 8-án bejelentés érkezett a rendőrségre arról, hogy erős marihuánaszag terjeng a tanya környékén. A Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság munkatársai a helyszínen 322 tő, kábítószertartalmú kendernövényt foglaltak le, amelyek tiszta hatóanyag-tartalma 530 gramm volt. Emellett lefoglaltak kiszárított növényi törmeléket és gubacsot is, 33,5, illetve 70,4 gramm összes THC-tartalommal. A tanyán lefoglalt kendernövények teljes THC-tartalma így 633,9 gramm volt, amely a jelentős mennyiség alsó határát meghaladja, annak több mint ötszöröse.
A vádirat szerint a tanyán élő idős házaspár gondozta az ültetvényt, a termesztést pedig az elsőrendű vádlott kezdeményezte és finanszírozta. F. J. a nyomozás során beismerő vallomást tett, lemondott a Fidesz ifjúsági szervezetében, a Fidelitasban betöltött helyi alelnöki tisztségéről, és szabadlábon védekezhetett.
A Szegedi Törvényszék az elsőrendű vádlottat kábítószer birtoklásának bűntettében mondta ki bűnösnek, ugyanakkor a kábítószer-kereskedelem vádja alól felmentette, mivel azt nem találta bizonyítottnak. Ezért öt év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte. Kimondta, hogy feltételes szabadságra legkorábban a büntetés kétharmadának letöltése után bocsátható.
A másod- és harmadrendű vádlottakat, N. I. J.-t és N. I. J.-t kábítószer birtoklásának bűntette miatt két év szabadságvesztésre ítélte a bíróság, amely végrehajtását öt év próbaidőre felfüggesztette. Az ítélet nem jogerős.

