Három civil, helytörténettel foglalkozó szervezet úgy döntött, Pulitzer József születésének 175. évfordulóján közösen emlékeznek arra a személyre, aki talán Makó leghíresebb szülötte. A levéltár kutatótermében április 8-án, 16:30-tól rendeznek konferenciát, ahol a Pulitzer-életművel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról lesz szó – jelentette be sajtótájékoztatón Urbancsok Zsolt, makói főlevéltáros, a Dr. Kecskeméti Ármin Baráti Társaság elnöke.
Pál Lászlóné Szabó Zsuzsanna, a Makói Honismereti Kör elnöke arról beszélt: több alkalommal együttműködtek a másik két szervező egyesülettel – ennek a közös érdeklődési kör az alapja, valamennyien helytörténeti, honismereti kutatások részesei. Népszerűsítik az elért eredményeket, cikkeiket a Makói Honismereti Híradóban jelentetik meg. Konferenciákon is szerepeltek már együtt, de így hárman még nem hozták össze a makói helytörténészeket. Minden évben megkoszorúzzák Pulitzer emléktábláját, de úgy érezték, ez a 175. évforduló többet érdemel, hangsúlyosabban legyen bemutatva munkájának világtörténeti jelentősége.
Zeitler Ádám, a Szirbik Miklós Egyesület elnöke azt emelte ki: Pulitzer kiváló példa lehet a makói fiataloknak olyan szempontból, hogy a városból indulva világhírnévre lehet szert tenni, ha dolgoznak a céljaikért. Ezért nem csak a helytörténet iránt érdeklődőknek, hanem a helyi fiataloknak is ajánlja a rendezvényt, főleg ha a média világa is érdekli őket. Szerinte ha a diákok megismerkednek egy nagy nevű, makói kötődésű történelmi személyiség életútjával, akkor még inspirációt is kaphatnak a továbbtanulás szemszögéből.
Újságírói kérdésre elmondta: a helytörténet népszerűsítése általánosságban véve kevésbé dívik manapság. Lehetne többet beszélni, több rendezvényt szervezni például Pulitzer, József Attila és Juhász Gyula makói éveiről, vagy Szirbik Miklósról. A három egyesület azért működik, hogy ezt megtegyék és nem csak maguk számára, hanem mindenkinek, akinek felkeltette érdeklődését a helytörténet.
A pénteki rendezvényen Urbancsok Zsolt a Pulitzer ősökre vonatkozó forrásokat mutatja be, amik a levéltárban találhatóak meg. Pál Lászlóné Szabó Zsuzsanna Pulitzer és a közszolgálati újságírás kapcsolatát mutatja be. Forgó Géza pedig a makói sajtó történetéről beszél. A szervezők tájékoztatása szerint az előadások anyaga írott formában a Makói Honismereti Híradó felületein lesz elérhető, valamint szervezés alatt áll az előadások videós rögzítése.