Návay Lajosra, a huszadik század kitűnő földeáki politikusára emlékeztek ma délelőtt a Korona dísztermében. A konferenciával elrajtolt a Návay-emlékév.
A rendezvényre a levéltári napok részeként került sor. Jöttek érdeklődők középiskolákból, részt vett a képviselő testület néhány tagja, valamint a levéltár meghívottjai. – Ez már a harmincnyolcadik levéltári napok, ez is bizonyítja, hogy az intézmény szívesen osztja meg a kutatásait – mondta Karol Biernacki, a megyei levéltár igazgatója, aki emlékeztette a közönséget, hogy legutóbb húsz éve beszélgettek Návayról, akkor is Óföldeákon volt a konferencia.
Návay Lajos Földeákon született és remek képességekkel megáldott politikus volt és nagyszerű személyiség. 1919-ben a proletárdiktatúra alatt mártírhalált halt. Születése száznegyvenöt éve volt, ennek jegyében emlékévet indított a makói levéltár, a múzeum és az önkormányzat. – 1989 előtt háttérbe volt szorítva az élete, sőt városunkban még az elmúlt húsz évben is, pedig Csanád vármegye története egybeforr a családdal, különösképpen Lajossal – mondta Farkas Éva Erzsébet polgármester.
A rendezvényen előadást tartott Gilicze János nyugalmazott levéltári főtanácsos, Orbán Imre főmuzeológus, dr. Halmágyi Pál nyugalmazott múzeum igazgató és Zeitler Ádám történészhallgató, önkormányzati képviselő. A konferencia házigazdája Urbancsok Zsolt, a megyei levéltár osztályvezetője volt.
A városban kiesebb kiadványokat jelentettek meg a hazafi politikusról, majd 2010-ben emléktáblát kapott. Ennek a folytatásának tekinthető ez az emlékév, mely november vége felé kiállítással tiszteleg Návay előtt, jövőre emlékkönyvet és érmét szeretnének kiadni, illetve a háború után elpusztított szobrát akarják újra létrehozni.