A nap témája: Át sem vett koronavírustesztekért százmilliókat fizetett a külügy

A veszélyhelyzetre hivatkozva közbeszerzés nélkül vásárolt a külügyminisztérium 310 milliárd forintért lélegeztetőgépeket, teszteket és maszkokat. A részletek viszont itt-ott homályosak. 

hvg.hu birtokában lévő egyik dokumentumból annyi azonban kiderült,

az egyik cégtől ugyan nem vettek át gyorsteszteket, de a vállalkozás így is százmilliókhoz jutott.

Közel 280 millió forintot fizetett a Külgazdasági és Külügyminisztérium az egyik, koronavírus gyorsteszteket is beszerző cégnek, a Pro Conceptnek úgy, hogy magukat a teszteket a „megváltozott megrendelői igények folytán” nem vette át, írja a hvg.hu. Ezt bizonyítja az a júniusi szerződés, amit a külügyminisztérium a portál közérdekű adatigénylése után adott ki, amikor is a 300 milliárdos lélegeztetőgép-beszerzésekről érdeklődtek. A Pro Concept ugyanis mindkét beszerzésben érdekelt volt.

Azt, hogy ez a cég mennyi, milyen terméket és azokat mennyiért szerezte be – ideértve a lélegeztetőgépeket, koronavírusteszteket és sebészeti maszkokat is –, egyelőre nem tudni, hiszen

a Külügyminisztérium az adatigényléskor nem csatolta a szerződés mellékleteit, amelyekből ezek kiderülhettek volna.

Az eljárás miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez fordult a portál.

A Transparency International közpénzügyi programvezetője, Nagy Gabriella a hvg.hu-nak azt mondta, ha ez normál közbeszerzés lett volna, a Külügyminisztériumnak a szerződés mellékleteit is ki kellett volna adnia, az üzleti titok kitakarásával. A programvezető úgy véli, ez igaz lehet a járványhelyzet alatt kötött szerződésekre is:

Az egy dolog, hogy mentességet kaptak a lebonyolítás szabályai alól, de az átláthatósági szabályokat be kell tartani

– fogalmazott. 

Egyszerűen nem válaszolnak 

A portál napok óta nem kap választ a részletekkel kapcsolatban sem a Külügyminisztériumtól, sem pedig a Pro Concepttől. A cég tulajdonosa egyébként Hiszem János, aki az Orbán-kormány politikája szempontjából fontos azeri ügyekben tűnt fel: még az Átlátszó írt arról, hogy 2012-ben több részletben több mint kilencmillió dollár érkezett egy befolyásos azeri politikus fiának Budapesten nyitott bankszámlájára, épp akkor, amikor a magyar kormány furcsa körülmények között kiadta az azeri baltás gyilkost. A pénzt a Brit Virgin-szigetekre bejegyzett Velasco International Inc. magyarországi bankszámlájára utalták. A Hiszem János korábban a Velasco magyarországi kézbesítési megbízottja volt. Cége, amellyel a lélegeztetőgép, illetve egyéb beszerzésben részt vett, információtechnológiai szaktanácsadással foglalkozik.

Az, hogy az állam mely cégekkel szerződött koronavírustesztek behozatalára, Ujhelyi István, szocialista EP-képviselő közérdekű adatigényléséből derült ki, és az is: nem csak orvostechnológiai profilú vállalatok vannak közöttük.

A Pro Concepten kívül a külügyminisztérium által kiadott listán szerepel:

• a maláj GR Technologies a legnagyobb értékű, átszámolva 178 milliárdos szerződést kötötte a minisztériummal több mint 6 ezer darab lélegeztetőgép beszerzésére,

• a Clinomix Inc,

• a Primer Design Ltd, 

• valamint a Speciál 99 Külkereskedelmi Kft., amely a cégadatbázis szerint fő tevékenységként „egyéb háztartási cikk nagykereskedelmével” foglalkozik, valamint szerepel a csomagküldő, internetes kiskereskedelem és egyéb nem bolti, piaci kiskereskedelem is a feladatok között; honlapján új ingatlanok, illetve elektromos kerékpárok értékesítését ajánlják.

A hvg.hu szerette volna megtudni a Speciál 99 Kft.-től, milyen szempontok alapján kötött velük szerződést a külügy a tesztek beszerzésére, s milyeneket hoztak be, de a cég illetékesétől, Parádi Lászlótól nem tudtak meg részleteket. 

A Külügyminisztérium többszöri megkeresésre sem árulta el, a szerződött cégeket hogyan választották ki, arra sem válaszoltak, hogy a 2 043 280 darab tesztből mennyi volt a PCR és mennyi a gyorsteszt, ezek milyen ütemezéssel érkeztek, és van-e olyan, aminek már lejárt a szavatossági ideje. Utóbbiakat a portál az operatív törzstől is megkérdezte, a kérdést azonban fel sem olvasták. 

Annyit lehet tudni, hogy gyorstesztet közvetlenül egy kínai gyártótól tavasszal 1200 forint körüli összegért is be lehetett szerezni, egy PCR-teszt azonban 6-8 ezer forintba is kerülhetett. Azt, hogy

a Külügyminisztériummal szerződött cégek pontosan kitől szerezték be ezeket, szintén nem tudni, erre a beszerzési láncra a lélegeztetőgépek esetén sem lehet rálátni.

A beszerzési árat önmagában egyébként tévedés lenne összevetni a PCR-tesztelés hatósági árával, hiszen az magában foglalja az egyéb költségek mellett a laborosok munkadíját és a rezsiköltséget is.

Elméletben lehetne vizsgálni

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter februárban azt mondta: a koronavírus terjedése elleni védekezéshez szükséges eszközöket közbeszerzés nélkül lehet beszerezni. Ezt erősítette meg a március 19-én megjelent kormányrendelet is.

Nagy Gabriella, a Transparency International közpénzügyi programvezetője a hvg.hu-nak azt mondta, papírforma szerint szigorú szabályrendszert alakítottak ki, meg kellett indokolni egy-egy beszerzés sürgősségét, továbbá azt, mi köze mindennek a járványhelyzethez.

Normál közbeszerzéssel 3-6 hónapig tarthat egy eljárás, sürgős esetben lehet gyorsított vagy rövidített eljárást is alkalmazni. Azt viszont megtámadhatják a versenytársak a Közbeszerzési Döntőbizottság, majd a bíróság előtt. Nagy Gabriella azonban arra hívja fel a figyelmet, a külügy által megkötött szerződéseknél erre nincs lehetőség. Ettől még

elméletileg lehet vizsgálni ezeket: megtehetné például a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vagy az ügyészség.

Polt Péter legfőbb ügyésznek Vadai Ágnes DK-s képviselő júliusban tette fel azt a kérdést, hogy az ügyészségnek szándékában áll-e kivizsgálni a magyar kormány lélegeztetőgép-beszerzésének ügyét, miután a szlovén ügyészség azt gyanította, náluk túlárazás és irányított közbeszerzés történhetett.

Polt a kérdést feljelentésként értékelte, és továbbította a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz.

A legfőbb ügyész szerint a rendőrök feladata eldönteni azt, a túlárazott lélegeztetőgépekből bevásárlás bűncselekmény gyanúját kelti-e, és emiatt van-e helye nyomozás elrendelésének.

A szintén DK-s Sebian-Petrovszki László egy parlamenti kérdésben vetette fel: a veszélyhelyzetről szóló kormányrendelet alapján az egyedi mentesítéssel kötött szerződések szabályosságát az államháztartásért felelő miniszternek kell ellenőriznie. Erre Tállai András államtitkár azt felelte: 

A veszélyhelyzet megszűnésével a Képviselő úr által hivatkozott jogszabály hatályát vesztette, így erre való tekintettel az államháztartásért felelős miniszternek nincs feladata.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

A nap idézete

91 éve született Páskándi Géza erdélyi magyar író, költő, esszéíró, drámaíró, publicista.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink