Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak eddig napvilágot a péntek esti párizsi merényletsorozat áldozatainak számáról. A szombat hajnali helyzet szerint a robbantásoknak és lövöldözéseknek legkevesebb 120 áldozata van, de a halálos áldozatok száma elérheti akár a 140-et is. A francia rendőrség feltételezése szerint a lövöldözések és robbantások valamennyi elkövetője meghalt. (Percről-percre tudósításunkat ITT olvashatja.)
Hat helyen csaptak le a terroristák
Michel Cadot, a párizsi rendőrség vezetője szombaton elmondta: annak ellenére, hogy úgy gondolják, a terroristák mind halottak, a hatóságok keresik a merénylethullám esetleges további közreműködőit.
Az ügyben a belbiztonsági, a terrorellenes és a bűnügyi hatóságok is vizsgálatot indítottak – jelentette be a francia főváros főügyésze, Francois Molins szombat hajnalban.
Leszögezte, hogy csak a vizsgálatok végén derül ki pontosan, mi is történt a támadások helyszínén. Megerősítette, hogy a merénylők hat helyen csaptak le: a nemzeti stadionban, ahol éppen a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés zajlott, a Bataclan rendezvényteremben, ahol rockkoncertet tartottak, továbbá a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek vagy bárok szomszédságában.
A legbrutálisabb támadást a Bataclanban hajtották végre a támadók, ahol túszejtés és túszszabadító akció is volt.
A koncertteremben a korábbi beszámolók szerint a halálos áldozatok száma meghaladja a százat.
Molins közlése szerint a Charonne körúton 18, az Alibert utcában 14, a Fontaine au Roi utcában 5, a Voltaire körúton egy halálos áldozatról tudnak.
Dzsihadista terroristák voltak a merénylők
Nyolc terrorista halt meg a pénteki párizsi terrortámadások után, közülük heten felrobbantották magukat – közölte a francia ügyészség szombat késő hajnalban.
Agnes Thibault-Lecuivre, a hatóság szóvivője az AP amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy a nyolcadik terroristát a biztonsági erők lőtték le, amikor megrohanták a Bataclan koncerttermet. Hozzátette: elképzelhető, hogy további terroristák vannak szökésben.
A merényletek egyik szemtanúja az Allah Akbar (Allah nagy) kiáltást hallotta az egyik merénylő szájából a párizsi Bataclan koncertteremben – jelentette a France Info adó. Később egy másik szemtanú, aki szintén jelen volt, azt mondta a francia hírügynökségnek, hogy a terroristák a szíriai francia katonai beavatkozással próbálták indokolni tettüket.
Rendkívüli állapotok Franciaországban
Francois Hollande francia köztársasági elnök „könyörtelen háborút” hirdetett a terroristák ellen. Az elnök már korábban, a terrortámadások kezdetekor is nyilatkozatot tett a francia televízióban. Ebben bejelentette, hogy az egész ország területére rendkívüli állapotot hirdetett, és ideiglenesen lezárták a határokat is, a francia főváros körül pedig mozgósítják a katonaságot a további merényletek megelőzésére.
„Tudjuk, honnan jön a támadás, tudjuk, kik ezek a bűnözők, a terroristák” – hangoztatta, felelős hozzáállásra szólítva a franciákat.
Az események miatt számos állam vezetője, köztük Orbán Viktor miniszterelnök is részvétét fejezte ki. Megdöbbenésüknek adtak hangot a péntek éjszaka történt párizsi terrortámadások miatt az Európai Unió és a NATO vezető politikusai szombat hajnalban, köztük Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, valamint Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára. Elítélte a brutális akciót Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök is.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Francois Hollande francia elnöknek címzett levelében azt írta: a Franciaország elleni támadás merénylet egész Európa ellen, az Európai Unió pedig segítséget nyújt Franciaországnak.
A gyász jeléül leoltották Párizsban az Eiffel-torony fényeit, New Yorkban viszont az együttérzés jeleként a francia lobogó színeivel – kék, fehér, piros – világították ki az Empire State Building felhőkarcolót, valamint a One World Trade Center csúcsát.
A szélsőséges internetes fórumok figyelésére szakosodott SITE Intelligence Group azt jelentette, hogy a dzsihadista csoportok a közösségi portálokon ünnepelték a terrormerényleteket.
A párizsi terrortámadások nyomán New York, Washington és Los Angeles rendőrségét készültségbe helyezték, Bostonban pedig fokozott éberségre szólították fel a biztonsági szolgálatok munkatársait.
(alfahir.hu)