Újságíró-szövetség: „A kormánykommunikáció jelenlegi formája nem segítség, hanem veszélyforrás”

Vészhelyzetben a korrekt, gyors, pontos információ életeteket ment. A tévinformáció, az elhallgatás és a cenzúra emberéleteket veszélyeztet. A kormánykommunikáció jelenlegi formája nem segítség, hanem veszélyforrás – így kezdődik a Magyar Újságírók Országos Szövetségének állásfoglalása a koronavírussal összefüggő kormányzati kommunikációról.

A MÚOSZ négy pontba szedte kritikáit:

  1. Évi 130 milliárd forintból működik a közmédia, megengedhetetlen, hogy a miniszterelnök a Facebookot használja vészhelyzeti kommunikációra. „A magyar államnak nem feladata Orbán Viktor Facebook-követői táborának növelése”.
  2. Az operatív törzs sajtótájékoztatóinak jelenlegi formáját diszfunkcionálisnak tartják, ráadásul ez az állásfoglalás még azelőtt született, hogy Kovács Zoltán bejelentette volna, stúdióba költözik a koronainfó, így az újságírók nem tehetik fel kérdéseiket személyesen, hanem emailt kell írniuk. A MÚOSZ szerint a kormányzati megszólalók arrogánsak és felkészületlenek, a járvány nem rendészeti és nem politikai kérdés, kompetens szakértőkre lenne szükség, akik válaszolnak az újságírói kérdésekre. „A sajtó munkatársai tízmillió magyar embert képviselnek, velük szemben is tiszteletlenség, ahogyan a kormány képviselői a munkájukat végző újságírókkal bánnak”.
  3. A társadalomnak joga van a járványhelyzetre vonatkozó, területi és életkori bontású információkhoz, ezek nem tartoznak a személyiségi jogok közé. Az Európai Unióban egyedül Magyarországon nem nyilvánosak az adatok.
  4. „A WHO vonatkozó útmutatója szerint a hatékony védekezésben „a kulcs az állampolgárok informálása”. Ha a kormánykommunikáció az elhallgatásra és a tévinformációk közlésére épül; ha a járványt az idegenellenes érzületek felkorbácsolására, a vidék-Budapest ellentét szítására használják föl, akkor a tájékoztatás nem tesz eleget a legfontosabb funkciójának: nem segít a helyes egyéni döntéseket meghozatalában, hamis biztonságtudatot sugall, amint ennek számos jelét tapasztaljuk is.”

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

A nap idézete

111 éve született Jékely Zoltán, magyar író, költő, műfordító, könyvtáros, Áprily Lajos fia. 2000-ben a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagjává választotta.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink

Elkezdődött az ajánlásgyűjtés

Tegnap, április 20-án, szombaton kezdődött az európai parlamenti, helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választás kampányidőszaka. A jelöltek és jelölő szervezetek megkezdhetik az ajánlások gyűjtését.

Tovább olvasom »

A nap képe

Így várjuk a turistákat Makón: térdig ér a gaz a Hagymaház előtti parkban, a sétány mellett.

Tovább olvasom »